Бізнес з будівництва елеватора

316 0
2 хвилини на прочитання

На даний момент в Україні елеваторний ринок привертає особливу увагу, стимулюючи активну діяльність аграріїв, спрямовану на розвиток та розширення їх зерносховищ. Які чинники впливають на загальну вартість будівництва елеватора з урахуванням однієї тонни зерна? Чи існують можливості зниження витрат на будівництво, і якщо так, то які практичні кроки можна зробити? Крім того, на які фінансові межі варто орієнтуватися при здійсненні таких проектів?

Витрати закладаються у проекті

Витрати, включені до проекту, є ключовим аспектом успішного здійснення будівельних планів. На думку експертів, найкращий результат досягається за тісної взаємодії проектанта, технологів та будівельників. Ця гармонійна комбінація теоретичних знань та практичного досвіду дозволяє не лише скоротити терміни будівництва, а й оптимізувати витрати.

Фахівці зазначають, що проектант, розробляючи план, іноді може передбачити надмірно високі витрати та споживання ресурсів. Часто це пов'язано із зайвою консервативністю у визначенні запасів міцності як для металоконструкцій, так і для фундаментів. У таких випадках будівельники вносять свій досвід, вказуючи на можливі перебори, які можуть призвести до додаткових та невиправданих витрат.

Проте не лише проект, а й ефективна організація робіт та надійні постачальники обладнання сприяють зниженню загальної вартості будівництва елеватора. Всі ці фактори у сукупності створюють сприятливе оточення для економії ресурсів та оптимізації фінансових витрат.

майданчик елеватора

Скільки візьме майданчик?

Питання про те, скільки коштуватиме земельна ділянка для будівництва елеватора нагадує кумедний епізод із казки про Буратіно, де лисиця Аліса та кіт Базіліо садять грошики на Полі чудес. Аналогічним чином, рішення про цей "майданчик" залежить від експертної думки геологів.

Якщо вам пощастило з ґрунтом, і не потрібно забиття паль, це автоматично знизить вартість проекту. Важливу роль грає тип підстави: будівництво на безпальній підставі може бути мінімум на 10% економічнішим, ніж з використанням паль. Цей аспект земельних робіт істотно впливає на загальні витрати і може визначити успішність економії в рамках проекту елеватора.

Раніше надумаєш, швидше збудуєш

Принцип "раніше надумаєш, дешевше збудуєш" знаходить своє підтвердження у будівництві елеваторів, вважають експерти.

Інтервал з моменту прийняття рішення про будівництво елеватора до початку активної фази робіт відіграє ключову роль в оптимізації витрат. Фахівці рекомендують заздалегідь продумувати деталі проекту, що дозволяє ретельно працювати з технологією та оптимізувати використання обладнання. Наприклад, зменшення кількості встановленого обладнання з 50 до 40-45 одиниць може значно знизити загальні витрати, забезпечивши помітну економію, особливо за значних вартостей кожної частини проекту.

Затримка у прийнятті рішення та початку робіт, особливо якщо вони почнуться ближче до сезону, може призвести до терміновості і, зрештою, до непередбачених витрат. Планування будівництва елеватора взимку надає можливість вести переговори з постачальниками обладнання та отримувати вигідні знижки, оскільки виробникам вигідно завантажити своє виробництво.

У гарячий сезон спостерігається зворотна динаміка, і ризик переплати стає вищим. Надлишок замовлень у постачальників дозволяє їм встановлювати завищені ціни, і замовники, які пізно прийшли, можуть зіткнутися з такою ситуацією. У такій обстановці філософія виробників проста: якщо замовник піде, їм не страшно, але якщо погодиться, йому доведеться сплатити послуги за завищеними розцінками, пропускаючи вперед тих, хто встиг оформити замовлення раніше.

Закупівля частини будматеріалів, таких як металопрокат та арматура, взимку або напровесні, дає ряд переваг, вважають фахівці. У цей час року матеріали часто є на складах, і металобази готові запропонувати вигідніші ціни.

Цей крок, незважаючи на заморожування капіталу, виправданий, оскільки він дозволяє суттєво заощадити. У сезон ціни на метал можуть збільшитись на кілька тисяч, що може значно вплинути на загальну вартість проекту.

Попереднє замовлення та передоплата до початку сезону також рекомендуються для бетону та паль. Це дозволяє фіксувати вартість будматеріалів, уникаючи змін у цінах протягом будівництва. Постійне зростання цін на будматеріали наголошує на важливості попередніх замовлень для фіксації витрат.

У разі відсутності попередніх замовлень можуть виникнути проблеми з доступністю будматеріалів. Наприклад, у Харківській області є обмеження на виробництво паль понад 300 мм. Не заздалегідь законтрактувавшись, доведеться витрачати додаткові кошти на логістику, перевозячи палі з інших областей, що також слід врахувати в загальній вартості проекту. Таким чином, попередні замовлення та передоплати дозволяють уникнути потенційних складнощів та заощадити на будматеріалах.

Замовлення будівельного крана

Замовлення будівельного крана — ще один важливий етап, який слід провести заздалегідь, наголошують експерти. Встановлення норійної вежі потребує спеціалізованих кранів, які часто є затребуваним обладнанням. Замовлення таких кранів рекомендується робити протягом місяця до необхідного терміну, щоб забезпечити своєчасне виконання всіх підготовчих робіт. Інакше кран може простоювати на майданчику, що негативно позначиться на ході будівництва.

Замовлення будівельного крана

Експерти дійшли висновку, що якісне планування грає вирішальну роль економії коштів. Заздалегідь підготовлені плани дозволяють більш ефективно управляти тимчасовими рамками та бюджетом проекту. Недостатнє опрацювання на старті може призвести до серйозного подорожчання проекту на 20-25%, оскільки не продумані кроки можуть спричинити перевитрату коштів та тимчасові затримки.

Поспіх у будівництві, всупереч початковій ідеї прискорення процесу, у результаті може обернутися значними витратами. Поспіх вимагає більшої кількості працівників на майданчику, що збільшить витрати. До того ж у термінових ситуаціях часто втрачається можливість раціонально обміркувати способи зниження витрат. Замовнику в таких моментах важливі лише наявність необхідних матеріалів та обладнання, що обмежує можливості торгівлі та переговорів про вигідніші умови.

Виконавці будівельних та монтажних робіт

Вибір виконавців будівельних і монтажних робіт є важливим елементом під управлінням бюджетом проекту. Багато компаній, що будують свої елеватори, вважають за краще використовувати свої власні бригади робітників, оскільки це вважається вдвічі економічнішим, ніж робота із зовнішніми підрядниками.

Витрати на своїх працівників включають гідні зарплати, але вони виявляються значно менше, ніж витрати на генпідряд, який включає в себе прибуток, податки, і зарплати керівництва підрядника. Це створює значну різницю у бюджеті проекту.

Для прискорення виконання будівельних робіт рекомендується запроваджувати двозмінний режим роботи на майданчику. Це може сприяти більш ефективному використанню часу та швидшому завершенню проекту.

Важливим фактором здешевлення будівництва елеватора є також співпраця з надійними постачальниками обладнання. Робота з перевіреними постачальниками, які дотримуються термінів поставок і не затримують будівництво, дозволяє дотримуватись графіків та уникати додаткових витрат через затримки.

Компанії також виділяють важливість того, щоб постачальники обладнання надали монтажну бригаду, чи то власну бригаду постачальника, чи то перевірену бригаду, з якою працюють уже багато років. Зв'язування постачальників обладнання з монтажною бригадою сприяє більш ефективній координації та здешевленню будівництва.

Також рекомендуємо подбати про правильне зберігання зерна, та замовлення послуг з дератизації, що надаються компанією Pestco, орієнтовані на ефективне та безпечне винищення та контроль гризунів, зокрема щурів та мишей, в умовах елеваторів при збереженні зерна. Нові методи дератизації розроблені з урахуванням останніх технологічних досягнень та спрямовані на повне усунення проблеми, забезпечуючи високий рівень захисту зернових запасів.

Вітчизняне чи закордонне?

Вибір між вітчизняним та зарубіжним обладнанням у будівництві елеватора залежить від кількох факторів, і сьогодні, на думку експертів, європейські постачальники виявляються у виграші через скасування ввізного мита. Це дає їм можливість конкурувати з вітчизняними виробниками та пропонувати вигідніші ціни.

При купівлі обладнання на елеватор понад 60 тис. тонн зберігання європейські постачальники мають можливість домовитися про ціни, близькі до українських. Українські представники європейських постачальників також надають прийнятні ціни на доставку та монтаж, що робить європейське обладнання привабливішим для українських аграріїв. В результаті, європейське обладнання може коштувати лише на 7-10% дорожче, а іноді навіть мати порівнянну ціну з українськими аналогами.

З іншого боку, американське та турецьке обладнання сьогодні оцінюється українськими аграріями вище – приблизно на 20%. Турецькі виробники, однак, можуть надавати знижки можливо за рахунок неоголошеного зниження технічних характеристик свого обладнання.

Експерти наголошують, що при використанні міксу українського та імпортного обладнання, а також металевих силосів можна розраховувати на вартість вилки $150-180 за тонну зберігання.

Потужності зберігання

Потужність одноразового зберігання є суттєвим фактором, що впливає на вартість будівництва елеватора. Важливо, що різні черги одного елеватора можуть мати різні ціни.

Якщо йдеться про існуючий елеватор, куди поставляються силоси, витрати обмежуються силосами, фундаментом та частиною інженерних мереж. Однак будівництво нового елеватора в полі з нуля включає не тільки силоси, але і всю інфраструктуру і периферійні споруди, такі як ваги, завальні ями, адміністративні будівлі. Внаслідок таких будівель розрізняються загальні бюджети.

Чим менша потужність елеватора, тим вища вартість будівництва у перерахунку на тонну зберігання. Будівництво елеватора на 50-60 тис. тонн складно вмістити у межах $100 за тонну зберігання. Іноді з вітчизняним обладнанням можна досягти $95 за тонну зберігання, але це є складним завданням. Вартість будівництва елеватора з потужністю 100-150 тис. тонн на сьогоднішній день становить щонайменше $85-90 за тонну зберігання. Однак використання закордонного обладнання, особливо з дорогим пальовим полем, може збільшити вартість до $120 за тонну зберігання.

Орієнтовна вартість

Інфраструктура є значною витратною складовою у будівництві елеватора, і її наявність чи відсутність суттєво впливає на загальну вартість проекту у перерахунку на тонну зберігання.

Якщо необхідно будувати не тільки сам елеватор, а й підводити зовнішні мережі, такі як залізничні колії чи газопроводи на великі відстані, це може суттєво вплинути на загальну вартість будівництва. Наведено приклад елеватора на Сході України, де перша черга будівництва на 18 тис. тонн зберігання коштувала $220 за тонну зберігання. Проте друга черга будівництва з додаванням кількох ємностей може коштувати значно менше — $140-150 за тонну зберігання.

Деякі експерти зізнаються, що тільки на інфраструктуру при будівництві елеватора вони закладають до бюджету $400-500 тис. Це включає будівництво залізничних гілок з відстійниками і підведення газу на відстань до 2 км.

Також слід зважати на ризики, пов'язані з технічними вимогами, включаючи відрахування на розвиток соціальної інфраструктури найближчої сільської ради, що може додатково збільшувати вартість будівництва.

Бізнес з будівництва елеватора
4.2/5
32
Коментарі (0)

Схожі статті